fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

8 + 15 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Korona (Covid-19) Hakkında Herşey

 • covid-19 sözlüğü


  bugünlerde hangi kanalı izlersek izleyelim, hangi haberi okursak okuyalım karşımıza hep aynı kelime çıkıyor: corona, korona, corona virus, korona virüsü, covid-19 ya da trump’ın deyimiyle chinese virus (bkz:çin virüsü) .


  her ne kadar türkiye’de sokağa çıkma yasağını çiğneyip dışarı çıktığında polise yakalanan yaşlılarımız ceza yememek için ”ben duymadım o neymiş korona morona” diye iddialarda bulunsalar da, 7’den 70’e hepimizin bu virüs ile ilgili kelimeleri günde en az 10ar kez cümle içerisinde kullandığı inkar edilemez bir gerçek. televizyonlarda, haber kanallarında, ulusa seslenişlerde, hastanelerden yapılan yayınlarda doktorların, devlet adamlarının, hastalığı yenip sağlığına kavuşanların, sporcuların ve tiktokçuların (!) söylemlerinde mutlaka yer alan bu virüs ile ilgili doğru ya da yanlış birçok bilgi yayılmakta. bu bilgi kirliliğinden kendimizi korumanın, virüsten kendimizi korumamızdan daha zor olduğu aşikar. özellikle canla başla, hayatlarını tehlikeye atmayı göze alarak insanları kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarının yaptıkları açıklamalarda kullanmış oldukları bazı(bkz:terminoloji) k kelimeler, halk tarafından bilinmediği için haberler çarpıtılıp farklı şekillerde lanse edilebiliyor. peki işe covid-19 jargonuyla başlamaya ne dersiniz? işte haberlerde, tweetlerde, instagram storylerinde, basın açıklamalarında duyduğunuz o kelimelerin anlamları, kökenleri ve açıklamaları.  devamı (2)  Salgın – Epidemik – Pandemik: (outbrek – epidemic – pandemic)


  Bu üç kelime yine son zamanlarda en çok duyduğumuz kelimeler arasında. İşin uzmanı olmayan kişiler tarafından zaman zaman yanlış cümlelerde, yanlış anlamlarda ve yerlerde kullanılmasından kaynaklı bilgi kirliliği yaşamaktayız.  Salgın kelimesi yani outbreak ”sudden rise in the indicence of a disease” olarak tanımlanıyor. Yani bir hastalığın oranındaki ani artış. Bu durum genellikle bir bölgede ya da bir grup insan arasında ortaya çıkan hastalıklarda kullanılır.  Epidemik: Salgın dediğimiz şey, ortaya çıktığı yerin veya etkilediği insan grubunun dışına çıkıp yayılmaya başladığında bu durum epidemik olarak adlandırılır.  Pandemik: Pandemik ise bir salıgının epidemik olduktan sonra tüm dünyaya yayılma durumu olarak tanımlanabilir. Pan ön eki ”tüm” anlamına gelir. Mesela ”pan-African” dersem, tüm Afrikalılar demiş olurum.  Karantina: (quarentine)


  Karantina kelimesi aslında ”quarantine” yani 40 günlük periyot anlamına gelir. Bu kelimenin ilk kullanımı dini sebeplerle ortaya çıkmıştır. Kelime, İsa peygamberin çölde geçirdiği 40 günü temsilen 40 gün oruç tutulmasına ithafta bulunur. Hukuk dilinde tecrit etmek anlamında da kullanılabilir. Orta çağda İtalyanlar tarafından ülkeye gelen gemilerde ülkenin geri kalan kısmını etkileyebilecek hastalık olup olmadığından emin olmak için gemilerin 40 gün karantinada bekletilmesi anlamında kullanılmıştır. Günümüzdeki kullanımı 40 gün anlamından uzaklaşmıştır. Aslında anlam olarak eğer biri karantinadaysa, bu bizim düşündüğümüz gibi ”eyvah ölecek” anlamına gelmez. Çünkü sözlük anlamına göre birinin karantinada olması, sağlıklı göründüğü ama hastalık riski taşıyabileceği anlamına gelir. (Yani karantinaya alınan kişi hasta değildir, şüphelidir)  google play app store