fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

16 + 15 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

koronavirüs ve diş tedavisi

 • Bunun nedeni diş kliniklerinden yüksek bir bulaş riski olmasıdır. Kliniğe gelen kişi ile çok takın temasta çalışmak zorundayız. Ayrıca yapılan işlemlerin yüzde 90 I Aerosol içeriyor. su püskürtmeli cihazlar ile çalışıldığında ortam havasına hasta sıvıları ile birlikte bu cihazdan çıkan suyun yayılması sonucu havada biriken su partiküllerine Aerosol denir. Aerosol belli bir süre havada asılı kalır ve maske, bone ve önlüklere yapışır. diş çürüğü temizlemeden tutun, yapıştırılan dişin yüksekliğini alma, kırılan dişin keskin kenarlarını düzeltmeye kadar en basit işlemlerde bile kullanılmak zorundadır. Güçlü aspiratörler ile Aerosol oluşumumu azaltmaya çalışıyoruz ancak şu an yeterli değil.
  Bu yüzden 11 Mart'ta ilk vaka ülkemizde görüldüğünden beri diş klinikleri birer birer kapanmaya başladı. Önce kısmi çalışma düzenine geçtik. Yani devam eden ve bitmeye yakın hasta tedavilerine ve acil hastalara baktık. Bekleme odasına hasta kabul etmedik. Randevular arasına 1-2 saat mesafe koyduk. Cerrahi maske, tek kullanımlık önlük, eldiven , bone ve dezenfektan fiyatları 2-3 katına çıktı artık şu anda pek malzeme de bulunmuyor. Filtreli maskeler de 50-70 TL civarında satılmaya başlandı. Malzeme temini yapamadığım günlerde nalburdan 3 TL ye aldığım naylonları üzerime geçirmek suretiyle acil hastalara baktım :) becerebilirsem bir fotoğraf ekleyeceğim ciddi komikti :) Aslında Kendimizi korumaktan ziyade hastalarımızı ve yakınlarını korumak için alınmış bir önlemdir.

  Şu anda acil hasta bile almayan yerler var, ushaş vasitasıyla koruyucu ekipman temini için uğraşılmakta belki o zaman klinikler belli kurallar çerçevesinde açılabilir. Fakat şu anda ekipmanımız da oldukça az. Ayrıca hasta sonrası ortam ve yüzey dezenfeksiyonu ciddi bir iş yükü ve yorgunluk getirdi.  ben risk altında kalmasın diye asistanıma da izin verdim. her şeyi kendim yapıyorum, hasta sonrası ve öncesi dezenfeksiyon işlemleri hasta bakmaktan çok daha uzun sürüyor. bütün bunlara pratik çözümler getirmek için beyin fırtınası yapmamız gerekli.


  çok yazdım bir dokun bin ah işit gibi oldu. ama işimi çok özlemiş durumdayım. her gün bir sürü kişi arıyor ancak çok çok ağrısı olanları kabul edebiliyorum. tedavisi yarım kalmış onlarca insan da var.


  resmi yükledim :) lütfen gülmeyin ? naylonlar çok ucuz 3 tl gibi bir fiyatı var :) ama kötü haber çok ? rahatsızlar. yani hareket kabiliyeti çok az.


  neyse baya bu işe kafa yormaya çalışıyorum. sistem geliştirmek için. ? fikirlerinize açığız. özellikle havadaki aerosol oluşumunu gidermek için.


  google play app store