fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 10 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Kronik Hastalık Ne Demek

kronik hastalık ne demek

Kronik hastalık ne demek ? Dünya sağlık örgütünün tanımına göre  yavaş ilerleyip devamlılık gösteren, sürekli bakıma ihtiyaç duyulan hastalıklardır. Tam tedavi imkanı zor ve tam düzelmeyen hastalıklara kronik hastalıklar denir. Hastalarda uzun süreler ilaç kullanıma ve sağlık sistemine maliyete sebep olurlar. Kullanılan ilaçların böbrek karaciğer gibi organlara zarar vermesi sonucu hastalarda ek hastalıklar ortaya çıkabilir.

Kronik Hastalık ne demek ?

Kronik hastalık tanımı  özellikle coronavirüs salgını ile daha çok ön plana çıkmış, virüsün kronik hastalığı bulunan kişilerde daha mortal seyrettiği klinik raporlamalarda kanıtlandıktan sonra bu hastalıklara sahip kişilere ek kısıtlamalar getirilmiştir. Özellikle ülkemizde ilk sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kronik hastalıklara sahip bireylere getirilmiştir. Hastalıkların süreleri belli olmadığı için devletler sağlık politikalarını düzenlerken kronik hastalıklar için uzun süreli eylem planları gerçekleştirirler. Ülkemizde en son yapılan çalışma sağlık bakanlığı tarafından 2013 yılında yapılan Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışması’dır. Bu çalışma Türkiye Halk Sağlığı kurumu önderliğinde yürütülmüş ve alınan kararlar sağlık politikalarında işleme konulmuştur. Burayı tıklayarak  sağlık bakanlığının resmi sitesinden çalışmanın yayınlanmış tam metnine ulaşabilirsiniz.

Kronik Hastalıklar Hangileridir ?

Hastalıkları net olarak kronik ve kronik olmayan hastalıklar gibi ayırmak mümkün olmasada genel olarak kabul gören kronik hastalıkları aşağıda sıralamaya çalıştım.

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) 

 Tam olarak geri dönüşü mümkün olmayan, ilerleyici ve hava akımımını bozan ve kısıtlayan bir kronik hastalıktır. Hastalığın temelinde başta sigara olmak üzere zararlı tozların akciğerlere yerleşerek inflamatuar süreç oluşturması yatar.

Astım

Hava yollarında kronik iltihaba sebep olan ve buna sekonder bronş dediğimiz akciğer havayollarında daralmaya sebep olan dünyada 300milyon kişide bulunan kronik hastalıktır.

Diyabet

Halk araısnda şeker hastalığı olarak bilinen,vücudumuzda bulunan ve görevi çeşitli hormonlar üretmek olan pankreas bezinin efektif çalışıp insülin üretememesi, veya üretilen insülinin doğru şekilde kullanılmaması ile karakterize bir kronik hastalıktır. Ülkemizde 10milyon diyabet hastası vardır ve her geçen yıl sayısı artmaktadır. Tedavide öncelikle risk değerlendirmesi yapılır. Yaşam tarzı değişiklikleri ile başlanıp, oral antidiyabetikler, insülin kullanımı ve cerrahiye kadar uzanan tedavi biçimleri mevcuttur.

Hipertansiyon

En basit tanımı ile arteriyel kan basıncının tekrarlayan ölçümlerde 140/90 mmhg ‘nin üstünde çıkmasıdır. Tedavi edilmediği durumlarda kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı gibi durumlara sebebiyet vermesi olasıdır. Türk Kardiyoloji Derneğine göre ülkemizde 6milyon erkek 5 milyon kadın hipertansiyon hastası olduğu bilinmektedir.

Kronik Karaciğer Hastalıkları

Karaciğeri tutan bir kısmı konjenital (doğumsal) olan ve sürekli tedavi gerektiren kronik hastalıklardır. Wilson hastalığı alfa-1 antitripsin eksikliği, hepatit b-c, alkolik karaciğer hastalığı örnek gösterilebilir.

Kronik Böbrek Hastalığı  

Böbreklerde geri dönüşü olmayan ve sürekli tedavi gerektiren hastalıkları tanımlar. Böbrek süzme fonksyonları bozulmuştur, kronik böbrek yetmezliğine ilerler. Tedavi gerektiren ve devamlılık gösteren kronik hastalıklardır.

Otoimmün Hastalıklar

Normal şartlarda bağışıklık sistemi vücudumuzu yabancı zararlı mikroorganizmalara karşı korur, bazı durumlarda vücut bu bağışıklık sistemi hücrelerini yabancı hücreler gibi görür ve kendi hücrelerine karşı savaşır. Romatoid artrit, Lupus hastalığı, haşimato hastalığı ve bazı diyabet çeşitleri otoimmun hastalıklar kategorisindedir. Kronik hastalık olarak kabul edilir ve sürekli tedavi ister.

Kronik Hastalıkların Tedavisi

Yukarıda kronik hastalıkları açıklamaya tanımlamaya çalıştım. Kronik hastalıkların kesin ve net tedavileri yoktur. Ancak sürekli bakım ve düzenli doktor muayenesi ile kontrol altına alınabilir, hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Hastalıklara hangi doktorların baktıklarını merak ediyorsanız ayrıca hangi Hastalık Hangi Bölüme girer isimli yazımızı okuyabilrisiniz.

Arama sorguları: kronik hastalık ne demek, kronik hastalıklar hangileri, kronik hastalıklar tedavisi

 

google play app store