herkes kur'an okudum der ama anlayarak okuyan insan parmakla sayılacak kadar azdır. arapça bilenlerin bile zorlandığı bu konuda, artislik duygular ile anladığını sanarak okuyanlar komple yanılıyor.
türkçesini okumanın daha az sevap verdiğini düşünen bir topluma sahibiz. ancak islam dininin mantık dini olduğunu unutanlara ufak tavsiye; ne okuduğunu bilmeden yaptığın sevaptansa, sana ne anlattığını bilerek okumak hem dine hem topluma faydalı bir davranıştır!
İnanırsınız yada inanmazsınız. İnanç, kimsenin kalbine zorla konulamaz kimsenin buna gücü yetmez. "Ben biraz buraya hadi biraz da şuraya belki birazda buraya inanıyorum" eksenli inanç sistemi henüz icat edilmedi. Yurdum insanı tembellikten kitap okumaz... kuran-ı kerimi de örfi bir mesele gibi değerlendirir - eskiden duvara asılırdı-günümüzde saygı ile üç kere öpülüp yükseğe kaldırılır oldu. Tek başına Mealinden okumak bazı yerlerde kafa karışıklığına sebep olacaktır.bunun sebebi Muhkem ve muteşabih ayetlerdir. Kapalı ve açık ayetler..... Diye devam eden derin konunun en önemli yanı kuran-ı kerimi anlamak istediğiniz de anlaşılır olmasıdır. İnanç meselesi kişiye özeldir, araştırır ikna olur, inanır kabul eder yaşarsınız. Yada ikna olmaz çizginin diğer tarafında kalmayı tercih edersiniz. Tembel toplumumuzun cin ali düzeyindeki kitap bilgisi ile kuran-ı kerimi anlayarak okumasını beklemek zordur. Anlayarak okuyanlar çizginin ne tarafında kalacaklarına, kendi süzgeçlerinden geçirdikleri bilgileri ve inanç düzeyleri ile karar vereceklerdir. İnanmak yada inanmamak bütün mesele bu.