ses tellerini etkilemesinden dolayı öğretmenler tarafından afilli bi şekilde "öğretmen hastalığı" diye tabir edilen ,larensksin iltihabi hastalığıdır.
-it ekiyle önündeki anatomik yapı enfeksiyon ismine dönüşür. Larenjit de larinksin enfekte olma durumudur ve buna bağlı enflamasyonla giden hastalık. Yüzde 90'ına virüsler neden olur bakteriyel nadirdir ancak toplumda antibiyotiksiz geçmez yanılgısı iyi oturmuştur. Gerektiğinde kullanılabilir antibiyotik ancak bağışıklık sistemi normal insanlarda kolaylıkla bir kaç üsye semptomuyla (ateş, boğaz ağrısı vs.)kendiliğnden geçer.
Kruplu bebek ve çocuklarda nefes almak oldukça güç olabilir. Şişmiş bir gırtlaktan nefes almaya çalışan bebek/çocuğun yaşadığı bir pipetten nefes almaya benzer ve nefes alma sırasında kıkırdak doku çöker. Yaşlandıkça kıkırdak doku sertleşliğinden nefes almak nispeten daha kolaydır. Kıkırdak dokunun sertleşmesi ve hava yolunun genişlemesi 6-7 yaşı bulur.Genellikle bulaşıcı değildir. Gece hastalığıdır. Köpek havlaması benzeri bir öksürükle sık karşılaşılır.sesi dinlendirmek ve mümkün olduğunca konuşmamak gerekir. Konuşma gerekirse, normal konuşma sesi kullanılmalıdır. Fısıltı, ses tellerinin gerilmesine ve çevredeki kasların daha çok çalışmasına neden olur. bu da iyileşme süresini geciktirir.Dinlenme, Nemli hava, bol sıvı almak işe yarar. Doktorunuz tarafından ağrı kesiciler(paresetemol, ibuprofen), oral ya da im steroidler reçete edilebilir.Buhar dolu bir banyoda 15-20 dakika geçirmek rahatlatır. Soğuk buhar uygulanabilir. Dondurma eğlenceli bir alternatif olabilir.Bir tenor iseniz ve akşam sahne alacaksanız hızlı iyileşme için vocalzone pastili deneyin derim.Vocalzone; aktif bileşenleri mentol, nane yağı ve mür tentürüdür. Ürün ayrıca sakaroz, sıvı glikoz, crystal gum ve meyan kökü özü içerir.efsanevi tenor Enrico Caruso için geliştirilmiştir.
görsel