Günğmüzdeki anlamı; Hiç bir işten anlamayan kişileri birilerin adamı diye bir yerlere getirmek
Neredeyse her alanda insanlar birseyler icin emek verip calisip sinava girerken saglik camiasında ise hamili kart yakinimdir ..telefonlariyla kadrolasma ise personel alım yetkilendirme yapilmakta buda kaliteyi itibari sıfırlamakta tehdit ve mobingi artirmaktadir..
Bu basligi acarken cok fazla yorum bekliyotdum acikcasi platformda takip ettigim kadari ile arkadaslarimizi en rahatsiz eden konu liyakat sistemi olmadigi icin es dost akraba siyasi vs.nedenle gorevlendirilen elemanlarin bu gun bile saklı tutulmasi..Bizlerin en buyuk problemlerinden biri sahadan haberi olmayan olsada masa da gormeyen duymayan bilmeyen ve ne yaziki hissetmeyen insanlarin olmasi
Maalesef bu ülke bunu aşamayacak. İşin ehline verilmesi bi gerçekleşse her şey çok daha iyi olacak.
Kifayet, işe uygunluk, ehliyet, layık olma durumu. Çoğu makam-mevki sahiplerini enterese etmeyen, (bkz:torpil) söz konusu olunca rafa kaldırılan ölçüt. Emmi oğullarında, teyze kızlarında, yakın arkadaşlarda, aile dostlarında, karı-kocada liyakat aranmaz (!), onlar ehil olsun veya olmasın o rütbeye terfi edecek, o koltuğa yerleşeceklerdir.
Sözlük anlamı:
1.
layık olma, yaraşma, yaraşırlık, uygunluk.
2.
yeterlilik, yetenek.
kökeni:
-osmanlı türkçesi-arapça
bizdeki karşılığı
ülkede hele ki sağlık sisteminde asla olmayan