ilk bulunduğu yıllarda vazodilatasyon etkisi sebebiyle tansiyon düşürücü ilaç olarak kullanılmış ancak daha sonra tüylenme artışı yan etkisi görülmesi üzerine büyük oranda hipertansiyon tedavisinde terkedilmiş ilaçtır.
tüylenme artışı yan etkisi sebebiyle saç dökülmesş tedavisinde kullanılmıştır ve günümüzde erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde etkinliği kanıtlanmış tek ilaçtır
minoxil, rogaine, bioxinin gibi ticari isimlerle eczanelerde satılmakta, rogaine olanını sadece kaçak yoldan temin edebiliyosunuz.
maximum etkiyi 6 ayda gösterdiği söyleniyor, kullananlar fayda gördüklerini ancak ilacı bırakınca çıkan saçların yeniden döküldüğünden müzdarip
arkadaşlar saçlarınızı kazıtıp bolca kulanın uzayana kadar. Elbetteki dökülecek ama saçınızın vadesi uzar. bu bolus etki kafadan 5 sene kazanırsınız. denedim ondan biliyorum.
Bir doktor arkadaşım kullanırdı bunu hakikaten etkisi var, adam 4 ay içinde saçlandı ama yeni (bkz:saç kökleri) nin tutulumu ve uzaması zormuş öyle derdi.
atp duyarlı potasyum kanal aktivasyonu ile antihipertansif etki yapar.günümüzde saç dökülmelerine karşı kullanılır ancak hipertrikozis yapıcı mekanizması bilinmemektedir.