fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 12 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Mobbing olarak gördüğünüz başınızdan geçen olaylar

 • Bben bir örnek vereyim: bizim hastane idari ve mali işler müdürü milletvekili yeğeni, birim olarak tüm taleplerimiz reddedildi. Evde sağlık ta bakanlik 250 hastaya bir araç verilmesi gerektiğini savunurken , 600 hastamiz var 2 olan aracımızı 1 e düşürdü bu mobbing değil mi ? Sırf birimin hastaneye getirisi az diye ,


  Asistanken çalıştığım poliklinikte düz uzman (eğitim kadrosu değil normal düz uzman) her cuma öğleden sonra mutlaka bir işi çıkar MHRS randevularına asistan bakacak (benim haberim yok) der kaçardı. Bir gün yeter lan ben enayi miyim diye bir baş kaldırı yaptım, randevulu hastalarına bakmadım. Yarım saat sonra burnundan soluyarak "gerizekalı asistan sen kimsin de bana karşı geliyorsun (aynen bu cümleyi kurdu)" dedi. Derhal dekanlık ve başhekimliğe gittim hepsi aman ağzımızın tadı kaçmasın özür dile (ben niye diliyorum) kapansın modunda iken oradan aslan yürekli bir hastanın (aynı zamanda avukatmış şansa gel) bana hakaret ve mobbing olduğunu dava açmam gerektiğini kendisinin şahitlik yapacağını belirtti. Neyse uzatmayayım sonuç uzmana 140 km uzağa sürekli görevlendirme yazıldı istifa etti köpek gibi çalışmak zorunda kaldığı bir özele geçti.
  Mobbing diye tabir edilen ve ofiste psikolojik tacize maruz kalma olarak tanımlayabileceğimiz hazin durumu yaşamadım. Bir personelin damgalanması, izole edilmesi,aşağılanması ve kendisiyle alay edilmesi diye açıklanabilecek olan mobbing, kendini iş yerinin reisi/hanım ağası ilan edenler tarafından gerçekleştirilir. Hedef tahtasında ise çoğu zaman kadınların, yaşlıların veya genç işçilerin olduğu görülür.
  Sağlık camiasında çalışanlar ikiye ayrılır.. mobbing yapanlar ve mobinggi şiddetle yaşayanlar maalesef:((((
  Yaşadığımızı ispatlamak o kadar zordur ki. Birşey yapamazsın. Susar kalırsın. Çünkü yalnızlaşrırılmışsındır zaten. Aslan yürekli kimse yoktur.
  2009 yılında eczacılar grev yapmışlardı. bu grev sonucunda eczanelerde medikal malzeme satışının önü açılmış oldu. bu tarihten öncede eczanelerin nöbete kalması esas olduğundan "bazı" medikal malzemelerin satışı zaten yasaldı. ancak "bazı" malzemelerin ne olduğu yasada açıkca belirtilmemiş olmasından dolayı "bazı" malzemeler birden bire "bütün" malzemeler oluverdi. mecliste bekletilmekte olan medikal meslek kanunu tasarısı 2011 seçimlerinden sonra tamamen sümen altı edilerek haklarımız görmezden gelindi. halkımızın doktordan önce eczaneye gitme huyunu herkes bilir. ilaç satışları için medikal malzemelere olağanüstü indirim uygulayan eczacılarımız bu durumu kolayca leyhe çevirerek, eczacılık yasasında açıkça aksi belirtiliyor olmasına rağmen tabelalarına açık açık medikal yazmaktanda çekinmediler. hükümetin başlattığı eczacıların körüklediği bu mükemmel mobing yangını sonunda medikal mağazalar birer birer kapanmaya başladı.


  şimdiiiii.....


  bir eczane metrekare anlamında bırakın medikal malzemeleri, bütün ilaçları alacak kadar bile büyük değildir. dolayısıyla medikal malzeme ihtiyacı duyan vatandaşın sağlığına zarar verilmiş oldu.


  bizler özellikle ortopedi ürünlerinin hastaya uygulanması aşamasında etken rol oynar, ölçü alır, bu ölçüyü doktor ile teyit eder, soft ortezi yada ortopedik ürünü gerektiği şekilde ayarlar ve hastaya uygulardık. yani bir hastanın dükkanımızdan çıkması en erken 1 saattir ve ilaç müşterisinin oluşturduğu sirkülasyon sebebiyle hiçbir eczanede hastaya bu ilgi gösterilemez.


  dahası göğüs korsesi yerine batın korsesi veren, epikondilit bandajının nasıl takılması gerektiğini yada silikon tam tabanlık ile yarım tabanlık arasındaki farkı bilmeyen, elindeki ürünü vereceği için beden ayırmayan yani small yerine xl el bilek ateli verebilen ve bunu vicdan yada meslek etiği sorunu yaşamadan yapan eczacılar gördük.


  bu son saydıklarım ise hem ilk baştaki hükmün ne kadar yanlış ve toplum sağlığına aykırı olduğunun hemde bizzat eczacıların topluma mobbing uyguladığını gösterir niteliktedir.


  edit: bazı eczacılar bunları yaptı herkesi töhmet altında bırakamam. bizim haklarımız için mücadele eden eczacılarda oldu. yıllarca direnen ve hastası özellikle istese bile medikalciye gidin biz bu malzemeleri satmıyoruz diyenler oldu. sağolsunlar varolsunlar.
  google play app store