fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

19 + 15 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Normalleşme takvimi

 • Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 4 Mayıs 2020’de toplanacak.
  normalleşme planı 4 aşamadan oluşacak. plan, toplum sağlığını riske atmadan tedbirlerin kademeli gevşetilmesini içeriyor.

  Birinci aşama: Mayıs ayı, hazırlık aşaması.


  İkinci aşama: Ramazan Bayramı.
  -Okullarda eğitim 1 Haziran'da kademeli olarak başlayacak. Liselere Giriş Sınavı LGS'nin de planlandığı gibi 7 Haziran.
  -Bu dönemde şehirler arası ulaşımın açılması ve iç turizmi hedefleyecek şekilde turizm mekanlarının faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

  Üçüncü AŞama: Eylül ayı.
  -eğitim alanındaki faaliyetlere devam edilecek.
  -Koronavirüs aşısına yönelik çalışmalar hız kazanacak.

  Dördüncü aşama: 2021 yıl başında son aşama devrede olacak. Bu dönemde salgın tam anlamıyla sona erdirildiğinde hayat normal seyrine dönecek.
  Kaynak
  Buda malum whatsapp guplarında dolaşan takvim
  NORMALLEŞME TAKVİMİ1-3 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı9-10 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı11 MAYIS AVM’lerin çocuk alanları ve restoranlar hariç açılması16-19 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı20 MAYIS Küçük işletmelerin açılması23-26 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı27 MAYIS Sokağa çıkma yasaklarının sonu – Yeni Normale geçiş5 HAZİRAN Liglerin seyircisiz başlatılması8 HAZİRAN Okulların açılması – 5 Temmuza kadar12 HAZİRAN Yurtdışı uçuşların açılması – kısıtlı sayıda ülkeyleEYLÜL Eski Normale dönüş Hükümet, *“normalleşme süreci”* olarak Ramazan Bayramı ertesinde planını yaptı.Kovid-19 aşısının bulunacağı tarihe kadar normalleşme 4 aşama olarak hayata geçirilecek. Aşamalar;*Hazırlık dönemi:* 4-26 Mayıs 2020,*Aşama 1:* 27 Mayıs-31 Ağustos 2020,*Aşama 2:* 1 Eylül-31 Aralık 2020,*Aşama 3:* 1 Ocak 2021 - Aşının bulunmasına kadar. (Şayet 1 ve 2’nci aşamada aşı henüz geliştirilerek uygulanmamış ise). İcracı olarak İçişleri Bakanlığı’nın göründüğü çizelgede,*27 Mayıs-31 Ağustos arasındaki 1. aşamada,* restoran ve kafelerin mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve katı *fiziki mesafe* koşuluyla açılması öngörülüyor. Bu aşamanın, 14 gün boyunca Kovid-19 pozitif vaka ortaya çıkmaması halinde hayata geçirilmesi öngörülüyor. *1 Eylül- 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki 2. aşamada* ise restoran ve kafeler için fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak saat sınırının kaldırılması planlanıyor. Bunun için de 30 gün yeni Kovid-19 vakası görülmemesi gerekiyor. *1 Ocak 2021’de başlayacak 3. aşamada* da restoran ve kafeler fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak herkese (yaş sınırı uygulanmadan) açılacak. 3. aşama için öngörülen bu plana göre de ülke genelinde pozitif vaka çıkmaması beklenecek.
  google play app store