Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 4 Mayıs 2020’de toplanacak.
normalleşme planı 4 aşamadan oluşacak. plan, toplum sağlığını riske atmadan tedbirlerin kademeli gevşetilmesini içeriyor.

Birinci aşama: Mayıs ayı, hazırlık aşaması.


İkinci aşama: Ramazan Bayramı.
-Okullarda eğitim 1 Haziran'da kademeli olarak başlayacak. Liselere Giriş Sınavı LGS'nin de planlandığı gibi 7 Haziran.
-Bu dönemde şehirler arası ulaşımın açılması ve iç turizmi hedefleyecek şekilde turizm mekanlarının faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

Üçüncü AŞama: Eylül ayı.
-eğitim alanındaki faaliyetlere devam edilecek.
-Koronavirüs aşısına yönelik çalışmalar hız kazanacak.

Dördüncü aşama: 2021 yıl başında son aşama devrede olacak. Bu dönemde salgın tam anlamıyla sona erdirildiğinde hayat normal seyrine dönecek.
Kaynak
Buda malum whatsapp guplarında dolaşan takvim
NORMALLEŞME TAKVİMİ1-3 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı9-10 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı11 MAYIS AVM’lerin çocuk alanları ve restoranlar hariç açılması16-19 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı20 MAYIS Küçük işletmelerin açılması23-26 MAYIS Sokağa Çıkma Yasağı27 MAYIS Sokağa çıkma yasaklarının sonu – Yeni Normale geçiş5 HAZİRAN Liglerin seyircisiz başlatılması8 HAZİRAN Okulların açılması – 5 Temmuza kadar12 HAZİRAN Yurtdışı uçuşların açılması – kısıtlı sayıda ülkeyleEYLÜL Eski Normale dönüş Hükümet, *“normalleşme süreci”* olarak Ramazan Bayramı ertesinde planını yaptı.Kovid-19 aşısının bulunacağı tarihe kadar normalleşme 4 aşama olarak hayata geçirilecek. Aşamalar;*Hazırlık dönemi:* 4-26 Mayıs 2020,*Aşama 1:* 27 Mayıs-31 Ağustos 2020,*Aşama 2:* 1 Eylül-31 Aralık 2020,*Aşama 3:* 1 Ocak 2021 - Aşının bulunmasına kadar. (Şayet 1 ve 2’nci aşamada aşı henüz geliştirilerek uygulanmamış ise). İcracı olarak İçişleri Bakanlığı’nın göründüğü çizelgede,*27 Mayıs-31 Ağustos arasındaki 1. aşamada,* restoran ve kafelerin mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve katı *fiziki mesafe* koşuluyla açılması öngörülüyor. Bu aşamanın, 14 gün boyunca Kovid-19 pozitif vaka ortaya çıkmaması halinde hayata geçirilmesi öngörülüyor. *1 Eylül- 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki 2. aşamada* ise restoran ve kafeler için fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak saat sınırının kaldırılması planlanıyor. Bunun için de 30 gün yeni Kovid-19 vakası görülmemesi gerekiyor. *1 Ocak 2021’de başlayacak 3. aşamada* da restoran ve kafeler fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak herkese (yaş sınırı uygulanmadan) açılacak. 3. aşama için öngörülen bu plana göre de ülke genelinde pozitif vaka çıkmaması beklenecek.