vücuda besinlerle birlikte alınan enerjinin, harcanan enerjiden daha yüksek olması sebebiyle vücut yağ kütlesinin yağsız vücut kütlesine oranla artması ile karakterize bir hastalık durumudur. DSÖ tanımına göre ise; yağ dokusunun sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara yol açacak ölçüde artması olarak tanımlanır. ideal vücut ağırlığı için (bkz:vücut kitle indeksi) kilo ( kg)/ boy uzunluğu (m2) hesabı yapılabilir.
vücuda besinlerle birlikte alınan enerjinin, harcanan enerjiden daha yüksek olması sebebiyle
tek sebebin bu olmaması lazım haksızmıyım? tiroid hastalığı, diyabet, kortizon yada çeşitli ilaçların kullanımı, genetik vs vs vs pek çok sebebi olması lazımdı son baktığımda

çağın en büyük vebası. Türkiyede oran çok fazla olmasada avrupa ülkelerinde fast food tüketimine bağlı oran çok yüksek.

Tlc de yayınlanan (bkz:ağır yaşamlar) belgeselinde ne kadar çaresiz bir hastalık olduğunu izleyerek anlayabilirsiniz. Kendilerine yemekten alıkoyamıyorlar ancak böylede yaşayamayacaklarını biliyorlar. Yinede ölüm ile yemek arası seçimi çoğu zaman yemek kazanıyor.
Sağlıksız beslenmenin sonucu olabileceği gibi, sağlıklı besinlerin gereğinden fazla tüketilmesi sebebiyle de ortaya çıkabilir.
obezite, besinlerle alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından fazla olması sonucunda sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesidir. obezite

düzensiz beslenme alışkanlıklarıdır.