Odun sirkesinin temel bileşenleri asetik asit, aseton ve metanoldür.Odun sirkesi, kömür üretiminden elde edilen bir yan üründür. Gazdan üretilen ve havasız ortamda taze odunların yanmasıyla oluşan bir sıvıdır. Gaz soğutulduğunda sıvıya dönüşür. Ham odun sirkesi, asetik asit, formaldehit, etil-valerat, metanol, katran vb. gibi 200'den fazla kimyasal maddeye sahiptir.
Odun Sirkesinin Faydaları

1. Çiftçiler ağaçlardan kesilmiş dallardan odun sirkesi üretebilirler.

2. Odun sirkesi insanlar, hayvanlar, bitkiler ve çevre için güvenlidir.

3. Odun sirkesi bitkilerin daha iyi ve daha güçlü büyümelerine yardımcı olur ve bitkiler, zararlılara ve hastalıklara karşı dirençli olur.

4. Yüksek kalite mahsül üretmek mümkün ve güvenlidir.

5. Kimyasalların maliyetinden tasarrufla ilişkilendirilen düşük üretim maliyeti sağlar.
Odun Sirkesi Üretimi:

Geleneksel ahşap sirke üretim süreci
1. 5-15 gün için öz odun ve kabuğu olan ahşap kür.
2. Fırına odunları yerleştirin. Fırını kapatın ve her deliği kil ile kaplayın. 120-430C'de yakın.
3. 1 saat sonra, bacanın üstüne bir fayans koyun. Kiremit üzerinde kahverengi veya koyu kahverengi damlalar görülürse, sıcak buharın sıvı haline gelmesi için dumanın bir bambu borusundan akmasına izin verin.
4. Bambu borusundan sirke damlalarını toplamak için bir kap yerleştirin.
5. 200 litrelik bir yağ varilinde 12-15 saat odun yakılırsa 2-7 litre odun sirkesi üretilebilir. Bu aşamada ham odun sirkesi oluşur.
6. İşlenmemiş odun sirkesini 3 ay bekletin. Sirke, bitkisel yağ gibi sararır. Bundan sonra açık kahverengiye dönecek ve katran belirecektir. En üstteki içerik hafif, berrak bir yağ olacaktır. Katran ve hafif yağı, ayrıca koyu kahverengi yarı saydam yağı çıkarın ve geri kalanı odun sirkesi olacaktır.Kaynak
görsel

[embed_basic url=www.youtube.com/embed/nhsmtpddvam]