paramedik en son kaç puanla atandı 2020 paramedik taban – tavan puanı

paramedik (ilk ve acil yardım teknikeri) atama kpss 2020 taban tavan puanları.  paramedik taban puanı kaç, paramedik atama için kpss ile kaç puan almak lazım hepsini sizler için kaleme aldık.

ilk ve acil yardım teknikeri paramedik nedir, ne iş yapar?

ilk olarak bu soruların cevabını vermekte fayda gördük. paramedik ambulanslarda sorumlu personel olarak bilinir. bir nevi doktor yarısıdır. ilaç ve uygulama yetkisi olarak doktorlarla eş değer olmasada ambulans amiri olarak geçerler ve o gün ki ambulans nöbetçi personelinden sorumlu olurlar. hasta değerlendirmesi, gerekirse ilaç uygulaması ve diğer her şeyden sorumludurlar. bir ambulansta üç personel çalışır bunlar; acil tıp teknisyeni (att), sürücü ve paramediktir. avrupada ki sistemde ambulanslarda sadece iki paramedik görev yapmaktadır ve paramediklerin ilaç reçetesi yazma vb. gibi bir çok yetkisi bulunmaktadır.

türkiye’de ise paramediklerin eğitimi 2 yıl ön lisans programına tabi tutulduğu için bu yetkiler tam olarak verilememektedir. paramediklik eğitiminde ki en büyük yanlış ise  normal bir lise mezunu kişilerin bu branşı üniversite tercihlerinde seçebilmesidir. normal şartlarda 4 yıl acil tıp teknisyeniliği eğitimi almış kişilerin üzerine iki yıl daha okuyarak bu ünvana sahip olması gerekmektedir. ancak ülkemizde bu konuda bir açık bulunmaktadır ve isteyen herkes bu bölümü tercih edebilmektedir. buda beraberinde bir çok sorunu getirmektedir. yeni mezun olmuş paramedikler eğer sağlık meslek lisesi çıkışlı değillerse bilgi ve beceri olarak biraz geri planda olabilmektedir. bunun önüne geçebilmek için ise üniversiteler eğitim programını artırarak daha fazla bilgi sunmaya çalışmaktadır.

2020 yılı paramedik atama puanları, kpss paramedik taban puanı

657’ye tabi çalışmak isteyen paramedik mezunları kamu personeli seçme sınavı(kpss)’ye girmek zorundadırlar. buradan alacakları puan ile tercih yapıp puanına en uygun yere atanıyorlar. puan sistemi aynı yeri tercih etmiş en  yüksek puandan en aza doğru sıralanarak tercih yapılan yerin alacağı kontejyan ile doğru orantılı olarak sıralanıyor ve atamalar yapılıyor. son yıllarda sağlık bakanlığı acil tıp teknisyeni alımını sınırlayarak avrupa tarzında paramedik alımına çıktı. burada ki amacın ambulansta üç paramediğin görev almasını sağlamak olduğu savunuluyor. bu nedenle bakanlık kpss ile daha fazla paramedik alımına çıkıyor.

2020 yılında yapılan kpss alımlarında paramediklerin kpss taban(en yüksek) puanı 95’tir. tavan puanı ise 85’tir.

ilk ve acil yardım teknikeri 2020/4 kpss atama taban puanları;

(resime tıklayarak büyütebilirsiniz.)

ilk ve acil yardım teknikeri paramedik kpss 2020/4 taban atama puanları

ilk ve acil yardım teknikeri paramedik kpss 2020/4 taban atama puanları

 

atama bekleyen paramedik sayısı

üniversiteden mezun olan ve atama bekleyen paramedik sayısı şuan için 4000 kişi olarak telaffuz edilsede net sayıyı bilmek çok zor. paramediklerin çalışma alanı kısıtlıdır. özel hastaneler çok fazla paramedik almak istemezler çünkü paramediklerin çalışacağı birimler kısıtlıdır. bunlar acil servis, yoğun bakım ve 112 acil ambulans lardır. özel kurumlar bünyesinde çalışan personelleri rotasyon yoluyla her birimde çalıştırmak isterler bu sebeple alım yaparken paramedikleri son çare olarak düşünürler.

son zamanlarda sağlık bakanlığı açıktaki paramedik sayısını kapatmak için hemen hemen her alımda 1000 civarında paramedik almaktadır. bunun bir başka nedenide yazımızın başında belirttiğimiz yeni bir sisteme geçiştir. ancak paramediklerin fazla alımı sonrası acil tıp teknisyeni alımlarında çok fazla düşüş yaşanmıştır. buda yeni bir atama bekleyen att sorununa yol açmıştır.

2020 kpss paramedik atamalarında illere göre puan tablosu

kpss ile atamalarda ösym’ye bildirilen kontejyanlara kısasla duyurular yapılır ve atamalar buna göre oluşturulur. örneğin sağlık bakanlığı istanbul 3.nolu acil sağlık hizmetleri istasyonunda 2 paramedik atama ihtiyacı olduğunu bildirir ve ösym buna göre kontejyan duyurusu yapar. bu yere başvuranlar arasından en yüksek iki puana sahip paramedik atanır.

gelen geri bildirimler sonrasında hangi ilin kaç puan ile paramedik aldığı ve alacağını sizlere bildirmeyi çok istesekte bu tamamen tercih eden kişilerin puanına göre değişmektedir. özellikle şöyle bir algı vardır, doğu bölgesine tercih yapan az olduğu için doğu bölgesinin puanları daha düşüktür. ancak son yıllarda ki atamalara göz gezdirildiğinde en yüksek puanlı atamaların doğu bölgesine yapıldığı görülüyor. bunun sebebi ise bu bölgede yaşayan mezunların buraları tercih etmesi, terör olaylarının bitmesi ve atanayimde yer önemli değil düşüncesidir. bu sebeple tercihinizi yaparken size en uygun yeri seçip tercihinizi buna göre yapmanız daha faydalı olacaktır. ancak yinede yukarıda paylaştığımız fotoğraftaki puan tablosunu inceleyerek kendinize bir yer seçebilirsiniz.