ak pelin, arthemisia absinthium ve ak pelin olarak bilinen Bileşikgiller familyasının bir üyesidir. ortalama ömürü 3-10 yıl arasıdır. beyaz rengi ile 50-130cm boyuna kadar ulaşır. yaprakları kokulu ve parçalıdır. kahverengi renkli meyve verir. döktüğü toğumlarıyla ürer ve çoğalır. yapraklarının özel bir kokusu vardır ve lezzetlidir.
ege ve akdeniz kıyılarında yetiştirilir. iştahsızlığı ve hazımsızlığı gidermede kullanılır. aynı zamanda idrar söktürme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve vücutta oluşan enfeksiyonların tedavisinde özellikle yüksek ateşte etkili bir iyileştirme özelliği vardır. böbrek bezlerine etkili olmasından dolayı dolaşımı düzenler, gut, diyabet hastaları, ödem sökme ve metobolizmanın düzenlenmesinede etki eder.
kullanım şekli; bir tatlı kaşığı kuru pelinotu karışımını geçmeyecek düzeyde bir fincanda 10-12 dakika bekletme ve demleme yöntemiyle kullanılır. sürekli kullanımda vücuda zarar verir ve zehirlenmelere yol açar. bu sebeple 2-3 hafta kullanımdan sonra en az 15-20 gün ara verilmesi önerilir. zehirlenme belirtileri arasında; baş dönmesi, bulantı-kusma, bağımlılık yapma ve böbreklere zarar verme gibi belirtileri vardır. hamilelerin kullanması asla önerilmez... görsel