fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

15 + 6 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

pelvis

 • Pelvis fraktürleri, genellikle olduğu yerden düşme ile meydana gelir ve direkt grafi,% 90 ila % 98 arasında bir duyarlılığa sahip, uygun bir ilk görüntüleme testidir.
  Pelvisin anlamı
  1. Kalça kemiği ve sakrumdan meydana gelmiş olan kalça kuşağı, leğen, havsala
  2. Böbrek toplayıcı kanalların açıldıkları kese, böbrek pelvisi.
  karşılaştıgım kalça kırıkları ; femur başı, femur boyun, intertorakanterik kırık, subtorakanterik kırıklardır .genellikle kalça kırığı ile gelen popülasyon geriatriktir. Osteoporoz ( kemik erimesi ) , komorbid hastalığı olan bireylerde çok sık görülür .genel hikaye şudur ; banyoda düştüm . yetişkinlerde olmaz mı bu kırık elbet olabilir ama geriatrik bireylerdeki gibi basit düşme ile oluşabilecek bir kırık değildir .genç yetişkinlerde yüksek enerjili bi travma hikayesi olmalı ( trafik kazası, yüksekten düşme..) .
  Genellikle rontgen yeterli oluyor tanı koymada. Klinik olarak ise tipik görüntümüz şudur : kişi ayagının üzerine basamaz, kısalık vardır ve dış rotasyondadır- dışa dönüktür ayak- . muayenede siaslara basılınca ağrı tarifler . topuğa vurma testi de kullanılır.
  Acil vakalardandır .kanama riskinden dolayı..hasta eğer aspirin tarzı yani kan sulandırıcı bi ilaç almıyorsa açlığı da uygunsa en kısa sürede alınır.tabi ek hastalıkları her zaman risk taşır.
  Ve kitabi bilgi şöyle der , kalça kırığı geçirmiş kişilerin % 15-30 u bir (1) yıl içinde kaybediliyor. Herhangi bir alçı uygulaması yapılmaz. Cerrahiden sonra ise havalı yatak , varis çorabı ve walker ( yürüteç) kullanması önerilir.  Cerrahiye ve rehablitasyon süreci ile gya eğitimlerine , ev düzenlemesine girmeyeceğim . :)
  Alanya da havuzu pelvis şeklinde yapılmış bir otel bile var, ötele yukardan baktığında bariz bunu görebiliyorsunuz, reklama girmesin diye isim vermiyorum denk geldiğinizde anlarsınız
  google play app store