fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

11 + 17 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Plaquenil Koronavirüs profilaksisinde endike mi?

 • plaquenil koronavirüs pozitif hastalarda tedavi protokolünde var. ancak profilaksi ile ilgili netlik yok. ne düşünürsünüz, profilakside kullandığınız hasta oldu mu?(bkz:Plaquenil)
  profilaksi amaçlı kullanımına yönelik yeterli veri yok.hatta bazı çalışmalarda plaquenil'i virüs sürecinden önce kullanan hastalarda virüsün daha yüksek oranda göründüğü şeklinde haberler var. ilacın yarılanma ömrü ve vücuttan atılımı uzun süreye ihtiyaç duyuyor bu zaman zarfında kullandığınız başka ilaçlarla etkileşim ya da yan etki gösterme olasılığı çok yüksek.sonuç olarak şu an ki mevcut çalışmalara göre endike değildir.
  proflakside hiçbir yeri yok, ekg de qt uzaması yaptığı için ani kardiyak ölüm riski var.
  endikasyon olmadığı sürece kullanılmamalı.
  kovid-19 tedavisindeki yeri de sınırlı.
  profilakside bu kadar ciddi yan etkileri, ilaç etkileşimleri ve ani ölüm riski olan bir ilacın kullanılmasını mantıklı bulmuyorum. Tedavideki etkilerinden de şüpheliyim ( 200 ün üzerinde yatan covid hastamız var, 30 kadarını kendi servisimizde birebir takip ettik). Anlamlı cevap gördüğümüzü düşündüğüm tek ilaç şimdilik favipravir. sonuçta ne zamana kadar profilaksi uygulayacağız? salgın geçene kadar mı? hastalık eradikasyonuna kadar mı? sadece şüpheli veya kesin tanılılarla temasta olanlar mı? Herkes mi? ki duyan herkes kullanacaktır muhtemelen ( ivermektini bile sağlıkçılar dışındaki bir çok kişi öğrendi nereden buluruz diye soruyorlar...) şu anda bile kafasına göre bu ilacı kullanan bir çok kişi olduğunu tahmin ediyorum ki bazılarını biliyorum. profilakside kullanımı tavsiye edilirse nasıl bir kaos yaşanır kaç kişiyi kaybederiz öngöremiyorum bile...
  google play app store