Probiyotik, sağlık için çok faydalı olan dost bakterilerdir; mide-bağırsak florasındaki doğal dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler, gıdalarla alınan vitamin ve minerallerin emilimini arttırarak sindirimi kolaylaştırırlar. Floradaki dengenin bozulması durumunda iltihaplı bağırsak hastalıkları, otoimmün hastalıklar, bağırsak kanseri, diyabet, alerjiler ve obezite gibi hastalıklar gelişebilir. Probiyotiklerin faydaları bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu dost bakteriler, gastrointestinal hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, alerji gelişiminin önlenmesinde, kadınlarda vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olurlar. Probiyotikler, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur; kabızlığın, ishalin önlenmesinde, çok etkilidirler.
Probiyotikler hangi gidalarda BULUNUR? Ev yapımı yoğurt (Sağlığımız için çok faydalı ev yapımı yoğurt, doğal probiyotiklerin başında gelir.)Kefir.Tarhana ÇorbasıKimchi - Lahana turşusu.Salatalık turşusu.Kombucha – Kombu çayıMicroalgae – Mikro yosunlar.
Eczanelerde satılan formlarında bulunmaktadır.
enterogerminia
Reflor.
maflor.
Pro probiyotik

Nbl probiyotik
Gibi çeşitleri bulunmaktadır...bagirsaklari gerçekten çabuk toparlayan.ishalin geçmesinde gerçekten çok ise yarayan ilaç türevleri. Ama maalasef kurum ödemiyor cebinizden almak zorundasiniz..