Bölüm 1:
rakun köpeği, doğu asya'ya özgü bir memelidir. rakunlarla ya da köpeklerle ilgisi yoktur. tilkilere/porsuklara daha yakındır. rakun köpeklerinin kış kürkü uzun ve kalındır. onları düşük sıcaklıklardan korur. bu kürk kirli, toprak kahverengisi veya kahverengimsi gri renktedir. ömür 6-11 yıl
en yüksek hız 40 km / saat
ağırlık 3-10 kg
uzunluk 50-65 cm
rakun köpekleri kürk ticaretinin bir parçası olarak uzak doğu’dan doğu avrupa'ya yayıldı. onların sevimli görünümleri egzotik evcil hayvanlar olarak alınıp satılmalarına sebep oldu. rakamlar çok büyük olmasa da, dışarı çıkarlarsa, vahşi doğada yüksek risk oluşturacakları biliniyor. avrupa birliği, yerli yaban hayatına zararlı olduğu düşünülen popülasyonları kontrol etmeye çalışan istilacı yabancı türlerin listesine rakun köpeklerini de ekledi. üretilmesi ve satışı yasak. vahşi doğada bulunan rakun köpekleri popülasyonları, yiyecek ve barınak için tilkiler gibi yerli hayvanlarla rekabet edecektir. biyolojik çeşitlilik kaybının en büyük nedeni olabilirler. bu konunun erken ele alınması çok daha ucuz maliyetlidir, çünkü bir nüfus kurulursa ortadan kaldırılması neredeyse imkansızdır.
coronavirus için rakun köpekleri ara konak olabilir mi?
almanya'nın merkel liderliğindeki coronavirüs uzmanı christian drosten'in başka bir görüşü var: "eski sars edebiyatından ilginç bir bilgi var. bu virüs misk kedilerinde, aynı zamanda rakun köpeklerinde de bulundu. rakun köpekleri, çiftliklerde yetiştirildikleri ve kürkleri için vahşi doğada yakalandıkları çin'de büyük bir endüstridir. birisi bana virüsün kaynağını bulmak için birkaç yüz bin dolar ve çin'e ücretsiz erişim verirse, ilk önce rakun köpeklerinin yetiştirildiği yerlere bakardım.”
görsel
Bölüm 2:
rakun köpeği (nyctereutes procyonoides), türkiye'de ilk kez 10 mayıs 2019 ve 5 haziran 2019'da, sarıkamış bölgesi ve allahuekber dağları'nın ormanlarında kaydedilmiştir. bilinen en yakın nüfusun 105 km uzaklıktaki gürcistan ormanlarında olduğu düşünüldüğünde, türkiye'de halihazırda yaşayabilir bir nüfus olabilir. yüksek adaptasyon yeteneği ve yüksek üreme potansiyeli olan omnivor bir tür olarak rakun köpeği güçlü dağılma kabiliyetine sahiptir. avrupa'da istilacı bir tür olarak kabul edilir ve bazı ülkelerde devam eden bazı eradikasyon faaliyetleri vardır. bu nedenle, türkiye'deki rakun köpeğinin istilacı bir tür olarak değerlendirilmesini ve ilgili makamların, özellikle habitatın ve yerel iklimin türlerin üremesi ve menzilin genişlemesi için daha uygun olduğu yerlerde, kapsamlı araştırmalar ve gerekli yönetimin yapılması tavsiye edilenler arasında.
görsel