fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

5 + 12 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Safiye Hüseyin Elbi

 • hemşirelik denildiğinde akla ilk gelen isim çoğunlukla (bkz:Florance Nightingale) olur. halbuki ülkemizde hemşirelik mesleğinin temellerini atan ve yapmış olduğu çalışmalarla mesleğe öncülük eden asıl kişi (bkz:Safiye Hüseyin elbi) dir. sosyokültürel düzeyi yüksek bir aileden gelen elbi Avrupa’da eğitim almış, İngiliz ve Alman kız okullarında öğrenimini tamamlamıştır. mesleğe başlangıcını ise şu şekilde ifade etmekte: “Büyükbabam Miralay Şükrü Bey, Kırım Harbi sırasında Florence Nightingale’i Kırım’a götüren gemininsüvarisiydi. Çocukluğum hep Florence Nightingale’in hikayeleri, efsaneleri ve hayatını dinleyerek geçti. Evimizde bu insanın resmi asılıydı. Bu resmi seyrederken içimde hep böyle bir kadın olmak arzusunu duyardım. Babam Bahriye Sermühendisi Ahmet Paşa “Ben Florence Nightingale’in elini öptüm” diye övünürdü. Balkan Harbi’nde memlekette hastabakıcı yoktu. İngiltere buraya sağlık ekibi göndermiş, heyet şimdiki Arkeoloji Müzesi olan yere yerleşmişti. Ebüzziya Tevfik Bey, babamın çok iyi arkadaşıydı. Babama İngilizce bilen hastabakıcı aradıklarını söylüyordu. Bunu duyunca kardeşim ve ben müracaat ettik. Babam da kocam da hiç itiraz etmediler, üstelik bizi teşvik ettiler. Ben artık evimi, çocuklarımı unuttum, hastalara daldım…”


  Safiye Hüseyin elbi, 1923 yılında, cenevre’de toplanan uluslararası hemşirelik kongresinde Türkiye’yi temsil eden ilk hemşiredir.
  Çanakkale savaşları ile ilgili anılarını anlattığı şu cümleler; yürek burkan cinsten...
  “Şu parmakları görüyor musunuz? Ben bu parmaklarımla kaç delikanlının gözlerini bir daha açılmamak üzere kapattım. Kaç delikanlının...”
  Bu vesile ile ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman şehitlerimizi ve safiye Hüseyin elbi hemşireyi saygı ve rahmetle anıyorum. Işıklar içinde uyuyun :(
  Saygıyla anıyorum ? bu köşe yazısını yazarak değerlerimizi bizlere birkez daha hatırlattınız.onun bilinciyle meslegını icra etmeye calısan meslektaslarımın sayısının artmasını temenni ediyorum .
  google play app store