Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/7 Sözleşmeli Personel Alımı

sağlık bakanlığı 2020 kpss sağlık personeli alımı

sağlık bakanlığı’nın kamu personeli seçme sınavı(kpss) ile sözleşmeli personel alımını kısa süre içerisinde yapması bekleniyor. kpss 2020/7 ataması ile yapılacak olan alımlar için detaylar henüz netleşmesede bazı ayrıntıları sizler için aktaracağız.

SAĞLIK BAKANLIĞI KPSS İLE SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ALIYOR

Sağlık bakanlığının son gerçekleştirdiği 2020/5 kpss atamasından sonra pandemi sürecinde tekrar bir alım yapması bekleniyor. diğer alımlarda olduğu gibi bakanlık sözleşmeli personel alımı yapacak. son alımda toplam 18 bin yeni sağlık profesyonelini bünyesine katan sağlık bakanlığı, yavaşlama dönemine giren pandemi sürecinde yine yüksek bir alım yaparak sağlık ordusunu güçlendirmeyi hedefliyor.

sağlık bakanlığının kamu personeli seçme sınavı sonuçlarına göre alım yapacağı ve bu alımın sözleşmeli personelden oluşacağı bilinen en büyük ayrıntı. en son 2020/5 ataması ile bünyesine alım yapan bakanlık şimdi 2020/7 ataması ile alım yapacak. alım ile ilgili detaylar ve başvuru şartları henüz ösym ve sağlık bakanlığı tarafından duyurulmadı. 6 mayıs 2020 tarihinde sağlık bakanlığının 2900 personel alımı haberimizden sonra bu haberinde kısa sürede gelmesi atama bekleyen sağlık çalışanlarına umut oldu.

KPSS 2020/7 ATAMASI İLE ALIM YAPILACAK

Bilindiği üzere sağlık bakanlığı ösym ile birlikte çalışarak alımlarını yapmaktadır. yılda ortalama 6 alıma kadar çıkan bakanlığın her alımda ki branşa göre personel dağılımı ve sayısı değişmektedir. ancak son zamanlarda yaşanan gelişmeler ile sağlık bakanlığı bünyesine kattığı sağlık profesyoneli sayısında önemli bir artış yaptı. bunun nedeni pandemi sürecinde sağlık sisteminin ne kadar değerli olduğunun anlaşılması oldu.

sağlık bakanlığı 2020 personel alımı

açıkta bulunan ve atanamayan sağlık personelleri için ise bu süreç bir umut oldu. 2020/5 alımı ile 18 bin personeli bünyesine kazandıran bakanlığın 2020/7 ataması ndada en az 25 bin personel alması bekleniyor. alımların yine son zamanlarda ki atmalarda olduğu gibi yüksek öğrenim yolundan yapılması bekleniyor. ancak yapılan bu uygulama lise mezunu sağlık çalışanlarını mağdur ediyor ve açıkta kalmalarına neden oluyor. sesini duyurmaya çalışan bu kişiler ise sosyal medya ve benzeri platformlardan seslerini duyurarak atama beklediklerini iletiyor.

sağlık bakanlığı kpss ile ne zaman alım yapacak

sağlık bakanlığı her yıl kamu personeli seçme sınavı (kpss) ile en az dört alım yapıyor. bu alımlar ösym başkanlığı ile kordineli gerçekleştirilerek kpss puan sıralamasına göre tercih edilen yerde yüksekten aşağı puan sistemi ile yerleştirilme yapılıyor.  kpss 2020/5 atamasında son başvuru tarihi pandemi süreci nedeniyle 17 nisan 2020 tarihine ertelendi. buda sağlık bakanlığının bir sonraki kpss ile personel alımı süresinin uzamasına neden oldu.

normal şartlarda haziran ayında yapılması beklenen sağlık bakanlığı personel alımı nın süresi son kpss yerleştirme 2020/5’in uzaması nedeniyle ileri bir tarihe sarkabilir. henüz ösym ve sağlık bakanlığı tarafından net bir açıklama yapılmasada uzmanların görüşü bu yönde. ancak sürenin uzaması sağlık bakanlığının bünyesine katacağı personel sayısınında artması olarak yorumlanıyor.

tüm bu haberler ışığında sağlık bakanlığının bir daha ki personel alımının tarihini kısa süre içerisinde sizlere açıklayacağız. bu alım kpss 2020/7 olarak yapılacak. bunun için türkiye’nin tıp sözlüğü medi sözlük’ü takip etmeye devam edin.