su çiçeği aşısı ne zaman aşı takvimine alındı su çiçeği aşısının önemi

su çiçeği aşısı

çocukluk döneminde uygulanan su çiçeği aşısı sağlık bakanlığı tarafından aşı takvimine eklendi. su çiçeği etkeni varicella zoster virüstür. Hepatit-a aşısından sonra eklenen su çiçeği aşısı ile birlikte çocukluk döneminde uygulanan aşı sayısı 13’e yükseldi.

su çiçeği aşısı çocuğun bir yaşına gelmesinden sonra tek doz olarak uygulanıyor. sağlık bakanlığının yayınladığı genelge sonrası 1 ocak 2012 yılından bu yana 12. ayını dolduran tüm çocuklara su çiçeği aşısı uygulanıyor ve uygulanmaya devam edecek.

su çiçeği nedir, su çiçeği aşısının önemi nedir

14-15 yaş altı çocuklarda özellikle kış aylarında sık görülen su çiçeği hastalığı hafif bir hastalık olarak görülsede kimi zaman isteyenmeyen sonuçlara yol açıyor. kimi çocuk bu hastalığı hafif atlatırken kimi çocuk ölüme kadar uzanan bir süreç yaşıyor. bağışıklık sistemi henüz kuvvetlenmemiş bebek hastalarda ise çok ağır seyir dönemi yaşanabiliyor.

kimi zaman deri enfeksiyonları ile belirti gösteren su çiçeği, zatürre, ensafalit vb. gibi ciddi hasarlı sonuçlar doğurabiliyor. tüm bu komplikasyonların sonucuda kimi zaman engelli bir birey yaratabiliyor kimi zamanda ölüme kadar uzanabiliyor.

su çiçeği aşısı tamda burada önem kazanıyor. ortaya çıkan istatistiklerde aşılamadan alınan sonuç %85 lere kadar hastalığın azaltıldığı yönünde. özellikle bu süreci ağır atlatan çocuklarda aşılama sonrası bu dönemim yüzde 100’e kadar engellendiği görülüyor.

su çiçeği aşısının bilinmeyen bir başka etkiside son dönemde yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış. gece yanığı olarak bilinen zona zoster hastalığı su çiçeği aşısı yaptıran bireylerde doğal bir bağılıklık sonucu önleniyor.

çocukluk döneminde aşılamanın önemi

çocukluk döneminde uygulanan aşılama tamamıyla bir bağışıklama programıdır. bu programın amacı kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, hepatit b, hepatit a ve su çiçeğine bağlı hastalıklarının dağılımını azaltmak ve bu hastalıklardan meydana gelen ölümleri sıfıra indirgemektir. tüm bu amaçlar doğrultusunda sağlık bakanlığı tarafından aşı programları okullarda ve sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak sağlanıyor.

su çiçeğinin belirtileri

en önemli belirtisi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan içi su kabarcıklı döküntülerdir. yeni başadığı dönemde berrak görünümde olan bu döküntüler ilerleyen zamanda bulanıklaşır. hastalar bu döküntülerin olduğu yerde meydana gelen kaşıntılardan oldukça rahatsızdırlar. hastalık son seyirlerine doğru yüz ve saçlı deriye kadar ulaşır ve en son ağız içinde döküntülere yol açar.

su çiçeğinde kimler risk faktörüdür

su çiçeğinden en büyük risk faktörü 15 yaş altı çocuklardır. bunu açmak gerekirse;

  • yeni doğumundan bir ayına ulaşana kadar olan bebekler
  • erken doğum yani 28 haftadan önce dünyaya gelen bebekler
  • kortizon tedavisi uygulanmış hastalar(15 gün veya üzeri süre)
  • bağışıklık sistemi düşük hastalar(kanser vb.)
  • gebeler