fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

13 + 16 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

tatarcık humması

 • Hastalık Akdeniz’e kıyıları olan ülkeler dışında salgın olarak görülmekte ve özellikle Kıbrıs adasına giden gezginlerin çoğuna bulaşan bir hastalık olarak bilinmektedir. Akdeniz bölgesinde halk arasında tavuk hastalığı olarak adlandırılır. Hastalığın kaynağı olan bu tatarcık sineği, tatil bölgeleri olan ılıman bölgelerde etkili olmakta ve hastalığı yaymaktadır. Kış günleri yaşam koşullarının olumsuzluğu sebebi ile sineklerin sayısındaki azalma hastalığında bulaşmasını azaltmakta ve etkisini düşürmektedir. Yapıca çok küçük olan bu sineklerin boyu 1-2mm dir.
  Kaynak
  ilk defa burda duyduğum hastalık biraz araştırma yaptım;

  tatarcık nedir onunla başlayalım; çift kanatlı yani sinek gillerden psychodidae familyasından olan bir böcek olur kendileri. geceleri aktif olup gündüzleri saklanırlar.

  gelelim tatarcık humması nedir sorusuna;
  malum tatarcık böceğinin ısırmasıyla geçen bir viral enfeksiyon oluyor kendisi. arbovirüs kaynaklıdır. enfeksiyon genelde grip belirtisi ile seyreder ama ileriki seviyelerde (bkz:ensefalit) adı verilen beyin iltihaplanmasına yol açar.

  belirtileri grip belirtileriyle uyuşur; genel vücut ağrısı, tanısız ateş, migren tarzı baş ağrısı ve en önemlisi ışığa karşı duyarlılıktır. ileri seviyede ağır belirtileri ise; kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, şiddetli baş ağrısı, boyun sertliği ve ağrısı, uyuşma hissi ve kafa karmaşası ile beraber nöbet geçirmedir.

  gelelim tatarcık ateşi tedavisine; yine hafif döneminde grip tedavisiyle uyuşur. hastaya dinlenme, bol sıvı tüketimi ve rahatlatıcı özelliği olan narkotik ağrı kesici ilaçlar verilir. steroid özelliği bulunmayan iltihap kesici ilaçlar önerilir örneğin (bkz:İbuprofen).
  google play app store