Tendinit Tedavisi Nasıl Yapılır ? Tendinit Nedir?

tendinit

Kaslarımızı kemiklere bağlamakta olan lifli ve güçlü olan yapıya tendon denir. Tendinit ise tendon iltihabıdır. Bu yapıların zamanla çeşitli sebeplerden dolayı hasar görüp iltihap kapması ile meydana gelmektedir. İltihap kapan tendon tipleri genel olarak etkilenmiş olan bölgenin sürekli olarak bir çeşit etkilere maruz kalmaları beraberinde oluşmaktadır. Ani bir çeşit yaralanma, darbe sonucunda tendon iltihabına neden olarak meydana çıkabiliyor. Yine bu durum aslında yaş ile alakalı olmayaraktan en fazla 40 yaş üstü insanlar da sıklıkla gözükebiliyor. Bunun sebebi ise insanlar yaşlandığı sürece tendonların artık bu baskılara dayanabilme güçleri oldukça azalmaktadır.

Tendinit Belirtileri Nelerdir?

Tendon iltihapları genel olarak etkilenmiş olan eklem bölgesinde dokular yapısında şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Eklem dayanıklılığın da artık kaybediyor ve etki gören bölgede kızarıklık ve şişme görülebilmektedir.

Tendon bölgelerine gelirsek eğer ki omuzda olursa; omuz manşet kaslarının iltihaplanması unsurunda kolumuzun üst bölgesi ve göğsü etkilemekte olan omuz ağrılarına rastlanır. Ağrılar geceleri daha güçlü olur. Bu unsura ise donuk omuz denilmektedir.

Diz kapağının aşağısında görülebilen ağrılar koşucu dizi hastalığının da işareti olabilmektedir. Aşil kirişi iltihaplarında topuğun arka bölgesinde ağrılar hissedilmektedir.

Bel soğukluğunda da aynı durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Bazı durumlarda tendon iltihaplarının nedeni bel soğukluğu da olabilmektedir. Nedeni ise bel soğukluğu bulunduğu durumlarda yine deride döküntüler, penis veya vajinadan akıntılar da gözlemlenebilmektedir.

Çoğu durumda aslında tendinit hastalığı kendi kendine geçebilmektedir. Fakat şikayetleriniz git gide artıyor ise ve artık dayanılmaz bir hal alıyorsa bu durumda mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Ağrılarınız özellikle gece vakitleri de artabilir veya daha şiddetli haller alabilir.

Tendinit Risk Faktörleri Nelerdir?

Eğer ki uzun seneler boyunca bilgisayar üzerinde durmuşsanız tendinit olma riskiniz yükseklerdedir. Bu sebeple tekrar eden hareketleri gerektirmekte olan çeşitli sporları ve teknikleri uygularken dikkatli olmak önem arz eder.

Dediğimiz gibi yaşlandığınız sürece tendonlar esnekliğini kaybeder ve yaralanmalar da iltihaplanmaya artık daha yatkın bir hal almaktadır.

Kesin olarak henüz kanıtlanmış olsa dahi eğer ki şeker hastalığına sahipseniz tendinit riskini de göze almanız oldukça önem arz eden bir durumdur.

Tendinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tendinit tedavisi yine çeşitli ilaçlar yardımı ile de yapılabilmektedir. Bu işlem için tedavi oldukça fayda sağlar. Etki gören bu tendonların dinlendirilerek tedaviye dilmesi veya tekrar sabitlenmeleri de etkili yöntemlerden biridir. Tendonları sabitleyebilme açısından çıkartılabilen destek veya atel çeşitleri de kullanabilirsiniz aslında.