Supraventrikuler taşikardiyle gelen orta yaşlarda erkek bi hasta vardı. Nabız 170 180 ama bilinç açık. İlaç tedavisine yanıt vermiyor ama bizimle sohbet ediyor. Hoca da hasta uyanık diye kardiyoversiyon uygulamak istemedi. Altın vuruş dediğimiz bi olay var (bkz: youtu.be videonun sonlarında) hastanın göğüs kafesine bir vurdu hoca anında sinüs ritm. Hepimiz şok geçirdik. Hasta hocam elin de biraz ağırmış ayıp oluyo yani diyince hepimiz kahkaha atmıştık :) artık bu yumruk olayı kullanılmıyor sanırım Ama bizde işe yaramıştı
Hematoloji polikliniğine gelip çocuğun kan değerlerini görmek isteyen babanın kan tahlili isteyince "siz beni dellendirecek misiniz ?!" Diye bağırarak çocuğu götürmesi annesinin özür dileyerek "kan aldırmak istemiyor da " demesi... peki biz kan almadan gözümüden çıkan lazer ışınlarıyla yaptığımız uzay seviyesi ultrateknolojik kan analiz şeklini neden yapmıyoruz da kan alıyoruz tabi bizim hatamız pardon!
okuldan att olarak mezun olduktan sonra 18 yaşında istanbulda özel bir ambulans şirketinde çalışmaya başladım. bizi paramedik lisansı ile sahte kaşeyle çalıştırırlardı. gençlik tabi cesaret var bizde okey derdik. bir doğum vakasına gittim ve ambulansta doğum eylemi başladı. kadının çok sancısı ve ağrısı vardı ne yapacağımı bilemedim ve kadına yarım doz diazem uyguladım. hastaneye gittiğimizde kadın uyuyordu, doktor ne oldu buna dediğinde vallahi ağrıdan bayıldı heralde dedim. doğum tamamlanana kadar hastaneden ayrılmadım çok şükür sapa sağlam metin bebek dünyaya geldi bu olayda bana ders oldu :)))
Evde beslenen koyunlara ateş düşürücü yapmak için çağırıldığım 112 vakasını unutamam.
Teyze; evladım bende 2 tane çocuk var bunlar ateşli ve ishal bir ilaç yapıverinde düzelsinler
Ben; tamam teyze yapalım nerdeler
Teyze; gel evlatçığım
Ben; odanın kapıdı açıldığında bendeki şoku tahmin edebilirsiniz :))
hocam selamunaleykum
aleykum selam amca buyur ne şikayetin var
hocam başım dönüyor
ne zamandan beri dönüyor amca?
buraya gelirkene oldu
buraya neden geliyodunki amca?
sahi neden geliyodum heh başım ağrıyordu ondan geliyodum ama şimdi geçti
???
algoloji polikliniğinde hastanın semptomu tariflerken h(hasta) b(ben)h: hocam sanki böyle bulaşık süngeri var ya, onun üstüne bastın mı hiç?b: hayır beyefendih: ya hanım ben dedim sana başka bir şekilde anlatalım şimdi nasıl anlayacak hocam?b: !?
Mikrobiyoloji laboratuvarında çalışıyorum. bir gün servisden arayıp hastanın antibiyogram sonucunu soruyorlar.bende dönüp bizim asistan arkadaşa sordum ...isimli hastanın sonucunu soruyorlar ne diyelim diye..asistanda o öldü yapicak birsey yokdedi...bende telefondaki hemşireye "o ölmuş zaten yapicak birşey yokmuş "dedim.tabiki hemşire şok.."nasıl ölür hasta karşımda sapasağlam duruyor".dedi....meğer bizim asistan arkadasin demek istedigi (o hastadan gelen örnegin ureyen bakterisi ölmüs o yuzden antibiyoğram işlemi yapamayız )demek istemiş..degisik komik bir telefon diyaloğu yaşamıştık o gün ?
komuta merkezine gelen bir ihbar ile vakanın olduğu konuma doğru hareket edip sonunda vakaya ulaştık.Tatlı teyzemiş baktık ki bayılmış kadın (bkz:sinir krizi) geçiriyor. Gerekli müdahele yapıldıktan sonra sevgili (bkz:att) (bkz:paramedik) arkadaşım dayanamayıp sordu;+" teyzecim seni bu hale ne getirdi."
-"Evde para vardı, yurt dışı tura gideceğim için 500 euro almıştım ama Allah'tan bulamamış" dedi+"Nereye saklamıştınız ki?" diye sorduk."Yeni aldığım düdüklü tencerenin içine koymuştum. Kapağı çok değişik açılıyor, ben de ilk aldığımda açamamıştım.Hırsızlar da açamaz diye düşündüm, nitekim açamamışlar. :)