Uyurgezerliğin sebeplerini, belirtilerini ve tedavisini öğrenmeden önce, uyurgezerliği tanıyalım.

Uyurgezerlik: uykuda iken insanların kalkıp yürümelerine, etrafa bakınmalarına, evlerinden ayrılmalarına hatta araç bile kullanmalarına neden olan bir rahatsızlıktır. yani bazı durumlarda çok risk oluşturabiliyor, bir düşünün bilincin yarı kapalı ve sen arabanla dolaşıyorsun. Uyandığında da rahat yatağında değil arabanın koltuğunda uyandığını fark ediyorsun, bence gayet korkulacak bir olay.

Uyurgezerliğin ne olduğunu basitçe öğrendiğimize göre şimdi sebeplerini öğrenebiliriz. Uyurgezerliğin sebepleri tam olarak halen belirli değil. daha önceki vakalarda bireylerin rüyalarının gerçeğe yansıttıkları düşünülüyordu fakat günümüzde uykunun ilk evrelerinde yani uykunun rüya görülmeyen evresinde yaşandığı biliniyor, bu şekilde ilk teori çürüyor. günümüzde hastaların bu problemi stresli dönemlerinde daha çok yaşadığı tespit edilmiş. Dolayısıyla stres ve aşırı yorgunluğun uyurgezerliği tetiklediği ve artırdığı söylenebilir. Uyurgezerliğe sebep olabilen bir diğer faktör ise yetişkinlik döneminde görülen bazı nörolojik hastalıklar olduğu söyleniyor.
Peki birinin uyurgezer olduğunu nasıl anlarız?
Uyurgezerliğin belirtileri şunlardır:
– Kişinin gözleri tam açık ve bakışlar sabittir.
– Yüzde herhangi bir ifade olmaz.
– Kendisine soru sorulduğunda cevap vermezler ya da mantıksız cevaplar verirler.
– Çevresindeki eşya ve insanlara karşı dikkatsizce bir tutum sergilerler.
– Uykuda olduklarında bile uyanık görünmek.
– Çevrede dolaşırlar ve aktivitelerle uğraşırlar.
– Uyandırılırlarsa kafaları bulanık olur.
– Uykuda yaptıklarını uyandıktan sonra hatırlamazlar.
Peki bu problemin tedavisi nedir?
aslında uyurgezerlik için belirli bir tedaviye gerek yoktur. Yaralanmaları önlemek için ek güvenlik tedbirlerine ihtiyaç olabilir. evdeki bazı kabloları gizlemek ve takılıp düşülmesini imkansız hale getirmek, sonuçta karşındaki yarı uyuyor. bazen kısa süreli sakinleştiriciler uyurgezerlik insidansını azaltmaya yardımcı olmuştur.
kaynak