fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

7 + 5 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Vazgeçmediğiniz batıl inançlar

 • Tahtaya vurma ve kulak çekme ?Tarihçesi ; Çok eski zamanlarda meşe ağacının, yüksekliği ve sağlamlığı nedeniyle, bazı güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Tahtaya vurma inancı dünyanın apayrı iki yerinde birbirinden bağımsız olarak gelişti. Önce milattan önce 2000'li yıllarda Kuzey Amerika yerlilerinde, sonra da Ege'de Helen uygarlığında.Her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. Amerika yerlileri meşenin, Tanrının yıldırımla yeryüzüne inip üzerinde oturduğu yer olduğuna, Helenler ise Yıldırım Tanrısı olduğuna inanmışlardı.Kuzey Amerika yerlileri, bu ağacın köküne vurarak, ileride başlarına gelebilecek tehlikelere ve şansızlıklara karşı Tanrı ile temasa geçtiklerine inanıyorlar ve ondan kendilerini korumasını istiyorlardı.Ortaçağda ise Hıristiyan din adamları bu inancı kendi devirlerine taşıdılar. Onlara göre bu inanışın temelinde Hz. İsa'nın tahta bir çarmıhta öldürülmesi yatıyordu.


  Elden ele asla bıçak, makas vs vermem( tecrübeyle sabittir hemen kavga ederim) merdiven altından geçmem, sol ayakla başlama ilk vs vs aklıma şimdilik bunlar geliyor
  fal baktırarak geleceğini öğrenebileceğine inanmak, insanların maymundan evrimleşerek insan olduğu inancı, (bkz:tenasüh) yani (bkz:reankarnasyon), türbelere mum dikmek, ağaçlara çaput bağlamak gibi şeyler batıl inançlara örnektir.
  bir türlü vazgeçemediğim batıl inanç sokaktayken ya da araba kullanırken karşımdan kara kedi geçtiği zaman saçımı 3 defa çekerim,nerden nasıl aklıma girdi bilmiyorum ama bırakamıyorum..hristiyanlığın yayılması sırasında oluşan bir inançtır.ve genelde uğursuzluk getirdiği inanılır.
  Evde terlikleri ters bırakmam. Ters durduğunu görürsem de ne işim olursa olsun kalkar düzeltirim. Bunu ne için yaptığımı da zerre bilmiyorum, batıl da olabilir obsesyon da.
  google play app store