fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

8 + 16 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

veba nasıl bir hastalık

veba nasıl bir hastalık - veba son

coronavirüs ile uğraştığımız bu günlerde herkesin aklında aynı soru var, veba nasıl bir hastalık? peki geçmişte salgın yapmış ve büyük ölümlere sebep olmuş veba nasıl yayıldı?, veba nasıl kayboldu? yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

veba etkeni nedir ?

veba hastalığının etkeni olan yersinia pestis isimli bakteri bu ismi yıllar sonra almış, ünü unutulduktan sonra isim kazanmıştır. çünkü o dönem büyük ölüm olarak adlandırılan veba salgını 14.yüzyılda ortaya çıkmıştır. daha sonra büyük ölüm olarak ünlenen salgın kara ölüm olarak adlandırılmaya başlamıştır. bakterinin bulunma tarihi ise 19.yüzyılın sonuna 20.yüzyılın başlangıcına ulaşır. gram negatif bakterilerden olup kloramfenikol ve streptomisine duyarlıdır.

veba nasıl bir hastalık ?

veba hastalığının ilk belirteci yüksek ateştir. bunun yanı sıra eklem ağrılarıyla seyreder. vücudun birden fazla organlanını tutar. tuttuğu alan göre akciğer vebası, bubonik veba gibi isimler almaktadır. ağrı ve ateşe ek olarak vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen kanamalar veba hastalığını düşündürür.  hastalığın kemirgenler yoluyla bulaştığı bilnmektedir. günümüzde antibiyotikler ve tedavi imkanların gelişmesi aynı zamanda hijyen koşullarının iyileşmesi sebebi ile nadir görülen hastalıklar kategorisindedir. dünyada görülen veba vakalarının %90’ı afrika kıtasının gelişmemiş bölgelerinde görülmektedir.

veba nasıl yayıldı?

tarihte çin ve mezapotamyada m.ö. 14. yüzyılda veba salgını olduğu yönünde bulgular vardır. hitit tablalarında veba ile ilgili dualara rastlanmıştır. kayıtlara bakılacak olursa ilk veba salgını m.ö. 340 yılında atinada görülmüş ve şehri kırıp geçirmiştir. ama asıl anlamda salgın olarak nitelendirilebilecek veba salgınları 1300’lü yıllarda görülmeye başlandı.

  1. veba salgını 542 yılında bizans istanbulda ortaya çıkmış ve 8.yüzyıla kadar artarak devam etmiştir.
  2. kara ölüm olarak adlandırılan 1347-1352 yılları arasındaki salgındır ve 200milyon insanın ölümüne sebep olmuştur.
  3. büyük dalga ise 1896 -1914 yılları arasında yaşanmış ve önemli sonuçlar doğurmuştur.

Vebanın avrupaya taşınması kırımın moğollar tarafından kuşatılması sırasında olduğu bilinir.

veba nasıl bulaşır?

milyonlarca insanın  ölümüne sebep olan ve kara ölüm olarak adlandırılan vebanın temel bulaşma yolu kemirgenlerdir. buna bağlı olarak pire ısırıkları, evcil hayvanlar, hayvalardan gelen solunum yolu ile damlacık yoluyla bulaşır. aynı zamanda enfekte olmuş gıdalardan da bulaştığı bilinmektedir.

veba salgınlarının doğurduğu sonuçlar nelerdir?

din adamlarının sayısında azalma olmuştur. çünkü dönemin en çok güvenilen din adamlarının dahi hastalık karşısında çaresiz olduğu görüldüğünde kiliseye olan güven azalmıştır.

ticaretle uğraşan kişiler para kazanmanın yolunun seyahat etmekten geçtini anlamışlardır. çünkü veba salgınlarından kaçmak için sürekli yer değiştirirler

en büyük darbeyi köylüler yemiştir toplu ölümler yaşamışlardır. bu nedenle ekmek gibi tarım gibi temel hammaddelerin temini zorlaşmıştır. bunun sonucu olarakta paralı işçilik düzeni başlamış bu da kapitalizmin altyapısını oluşturmuştur.

 

Ülkemizde bazı bulaşıcı hastalıkların bildirimi zorunludur. Veba hastalığıda bunlardan bir tanesidir. Sağlık bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren halk sağlığı kurumu bünyesindeki bulaşıcı hastalıklar daire başkanlığı bu hastalıkların takibnden halkın ve hekimlerin bilgilendirilmesinden sorumludur. Burayı tıklayarak Türkiye Halk sağlığı kurumu bulaşıcı hastalıklar daire başkanlığının websitesine göz atabilirsiniz.

arama sorguları: veba nasıl bir hastalık, veba nasıl yayıldı, veba nasıl bulaşır, veba etkeni

google play app store