Zeytinyağı Bozulur Mu, Zeytinyağının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

zeytinyağı bozulur mu

zeytinyağı bozulur mu

sofraların vazgeçilmez lezzeti zeytinyağı bozuluyor ve çok beklediği sağlığını kaybediyor. Aynı zamanda uzun süre bekleyen zeytinyağının mineral oranı düşüyor ve faydası azalıyor. Erken hasat, soğuk sıkım ve naturel sızma zeytinyağı işlenme türlerine göre farklı saklama koşullarına sahip. hangi zeytinyağı ne kadar süre dayanır, zeytinyağı saklama koşulları nedir ve ne kadar süre dayanır.

zeytinyağı 2 ay içinde tüketilmeli

sağlıklı yaşamın trend seviyelere ulaştığı günümüzde, zeytinyağına olan talep gün geçtikçe artıyor. sağlık ve lezzeti bir arada sunan bu doğa mucizesi ürünün üretim şekli, tadı, kokusu, rengi ve üretildiği yer gibi bir çok etken zeytinyağının kalitesini ortaya çıkarıyor. peki ideal zeytinyağı saklama süresi ne kadar, ne kadar zamanda tüketilmeli?

zeytinyağı saklama koşullarına göre tüketim zamanı farklılık göstersede ortalama bir zeytinyağının tüketim zamanının 2 ay olduğu kanıtlanmış bir gerçek. bu sürenin dışına çıkıldığında zeytinyağında çeşitli fermantasyonlar meydana geliyor ve içerisinde barındırdığı mineral ve yararlı maddeleri kaybediyor. ihtiyaçtan fazla alınan zeytinyağları uzun süre beklediğinde; koku, renk ve tadında farklılıklar meydana geliyor aslında bir nevi bozuluyor. Doğanın bir mucizesi olarak yorumlanan zeytinyağının saklama koşullarıda bu sürede büyük bir etken. teneke ambalajlarda bekletilen zeytinyağlarının bekleme süresi daha uzunken plastik şişelerde saklanan zeytinyağlarının bozulma süresi daha erken.

uzmanlara göre zeytinyağı, cam şişede güneş ışığına maruz kalmadan maksimum iki ay içerisinde tüketilmelidir. bu hususta dikkat etmeniz bir diğer nokta ise aldığınız yağın üretim zamanına dikkat etmektir. güvenmediğiniz markalardan zeytinyağı almak sizi bir nevi ateşe atacaktır.

zeytinyağının bozulduğu nasıl anlaşılır

zeytinyağının bozulduğu nasıl anlaşılır

analiz yaptırılan zeytinyağlarının çoğunda ekstra etmenler yer alıyor. bunların başında kanola yağı, ayçiçek yağı ve diğer ucuz yağlar karıştırılıyor ve maliyeti ucuza getiriliyor. tüketicilerin yapılan bu hileleri anlaması neredeyse imkansız bir halde. zeytinyağının içerisine damlatılan bir damla tad ve koku verici ensantreler tüketiciyi yanıltıyor ve aldıkları yağın muhazzam olduğu kanaatini veriyor. bunu anlamak mümkün olmasada, ucuz ürünlerden uzak durmanız sizi bir nevi bu hileden koruyacak bir uygulamadır. örneğin kimyasal işlem ile üretilmiş naturel sızma zeytinyağı ile saf bir yağ arasında fiyat farkı hatrı sayılır miktarda olacaktır. zeytinyağının gerçek olup olmadığını üç unsurda anlayabilirsiniz, bunlar;

  • zeytinyağı buzdolabında donuyor mu?

zeytinyağını bir çay bardağı içerisine koyarak buzdolabınıza koyun. gerçek bir yağın donma derecesi 0-6 derece arasıdır. yarım saat buzdolabında bekleyen zeytinyağı eğer donmuş ise gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. ancak üst katmanı donmuş alt kısmı donmamış veya bir kısmı donup geri kalan kısmı donmamış ise biliniz ki hileli bir yağa sahipsiniz, hemen ondan kurtulun!

  • suyun içine zeytinyağı dökün

dolu bir su bardağı içerisine az miktarda zeytinyağı damlatın. eğer bu işlemi yaptıktan sonra suyun üzerinde baloncuklar halinde bir küme oluşuyorsa zeytinyağınız hakikidir. ancak sahte ise hiç bir işlevsellik gerçekleştirmeden yağ su üstünde kalacaktır, bu sahte bir yağa işaret eder. hele ki gökkuşağı gibi farklı bir renge bürünüyorsa biliniz ki makine yağı bile kullanıyor olabilirsiniz!

  • tuz ruhu ile test edin

korkutucu olduğunun farkındayız ancak aslında en etkili test sonucu bu yolla alınmaktadır. bir çay bardağının yarısı kadar zeytinyağına biraz tuz ruhu eklemesi yapın. eğer yağınız gerçek ise, tuz ruhu ile bir etkileşime girmeden açık sarı renkli bir hal alır. bu gerçek yağ olduğunun göstergesidir. ancak yağınız sahte ise, karışımın rengi koyu bir renk alacaktır. buda sahte bir yağın simgesidir.

zeytinyağı alırken nelere dikkat edilmeli

zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gerekenler

insan sağlığı, üzerinde oynanabilecek en kolay etkenlerden birisidir. sağlıklı bir yaşam için savaş verdiğini düşünen bireyler günümüzde hiçte sağlıklı beslenmediklerinin bilincinde değiller. market ve pazarlarda satılan ucuz fiyatlı zeytinyağları, içerisinde barındırdıkları kimyasal ve farklı yağlarla vücut yapınızı maf etmektedir. bunun önüne geçebilmek için bir kaç tavsiye;

  • zeytinyağının rengine bakarak almayın, bu farklı hilelerle çok kolay biçimde değiştirilebilmektedir.
  • alacağınız zeytinyağıın tadına bakın! eğer yağ acı ve boğazınızı yakıyorsa bilin ki o yağ kaliteli bir yağdır. ancak yinede yukarıda belirttiğimiz diğer testlerden geçmesi gerekmektedir.
  • zeytinyağını koklayın, eğer yağ zeytin kokuyorsa o yağdan uzak durun. eğer zeytin yağa kokusunu salmışsa bilin ki o yağ beklemiş bir zeytinyağıdır.
  • fiyatına dikkat edin, ucuz ürünlerden uzak durun. bu ürünler maliyeti kısmak için çeşitli kimyasal veya farklı yağları içerisinde barındırır. bunun yerine güvenilir kişi ve markalardan normal fiyatlı ürünler alın.

türkiye’nin tıp sözlüğü olarak zeytinyağı bozulur mu sorusunu sizler için cevaplamaya çalıştık, umarım faydalı olmuştur.